Εικονογραφημένη Ιστορία (Comics) The Gamer Girl

The Gamer Girl

Η συγκεκριμένη εικονογραφημένη ιστορία (comics) δημιουργήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μικροί Εκπαιδευτές για το Διαδίκτυο» το οποίο εμπίπτει στα Προγράμματα και Δράσεις του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου, και του Έργου Cybersafety IV, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Σκοπός του εν λόγω Προγράμματος και Έργου είναι η ασφαλής, υπεύθυνη και δημιουργική χρήση του Διαδικτύου ενώ παράλληλα προωθείται η ενσωμάτωση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) στη διδασκαλία και τη μάθηση.

Αποτελεί ομαδική εργασία από τις μαθήτριες του Τμήματος Α’4 του Γυμνασίου Ανθουπόλεως, Σάρα Μπραδμπούρι, Νικολέτα Χριστοδουλάκη και Χρυστάλλα Μιχαήλ, με την υποστήριξη και την καθοδήγηση της Συντόνιστριας του Προγράμματος και Καθηγήτριας Πληροφορικής κ. Δέσπως Ζωμένη Κατσιδιάρη. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολικός διαγωνισμός με θέμα «Κίνδυνοι στο Διαδίκτυο», όπου μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν με αφίσες, τρισδιάστατες κατασκευές και εικονογραφημένες ιστορίες (κόμικς). Η εικονογραφημένη ιστορία (κόμικς) αποτελεί μια εργασία που πήρε αρκετό χρόνο για να σχεδιαστεί και να ολοκληρωθεί και αφορά στο θέμα της διαδικτυακής αποπλάνησης ή grooming. Ευχόμαστε τα μηνύματα που προβάλλονται μέσα από την εικονογραφημένη ιστορία να προβληματίσουν τους/τις μαθητές/μαθήτριες αναφορικά με τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο Διαδίκτυο. Συνάμα, ο στόχος των Μικρών Εκπαιδευτών είναι να αφυπνίσουν τα παιδιά και τους νέους σχετικά με τις προκλήσεις που υπάρχουν όταν επικοινωνούμε διαδικτυακά, ώστε με κριτική σκέψη να προστατεύονται αλλά και να αξιοποιούν το Διαδίκτυο με ασφάλεια, υπευθυνότητα και δημιουργικότητα.